
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 7.3914 mm |
| Width | 7.2 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Circuit Type | Hexadecimal |
| Packaging | Box |
| Depth | 8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 100 mA |
| Max Current Rating | 100 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Orientation | Straight |
| Body Material | Polyphenylene |
| Actuator Length | 0 m |
| Throw Configuration | SP16T |
| Number of Positions | 16 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Actuator Material | Polymer |
| Mechanical Life | 20 kcycles |
| switching current | 100 mA |
| Actuator Type | Rotary for Tool |
| Switching Voltage | 30 V |
| Washable | No |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
